Swing (Jive, Lindy Hop, Charleston, Jitterbug, Rock 'n Roll, Boogie) dans izmir | Dance Hall Dans ve Spor | Bostanlı, Karşıyaka, İzmir


İçeriğe git

Swing (Jive, Lindy Hop, Charleston, Jitterbug, Rock 'n Roll, Boogie) Izmir | Bostanlı, Karşıyaka, İzmir

Ders Türü/Danslar

"Örnek Video izle"

Bizi Desteklemek İçin Bu Sayfayı Beğenin
(Düğmeyi Turuncu Hale Getirin)

Dans Ayakkabıları

Amerikan dansı olan Swing dansı; hareketleri ile Trinidad, Nijerya ve Gananın bazı danslarıyla belirgin benzerlikler taşır. Karolayna denilen yerde oluşmuş orta ve kuzey Amerika'da rağbet görmüş olsa da ve tıpkı jazzda oldugu gibi bu dans da köklerini afrika geleneklerinden alir ve avrupa kültürüyle harmanlanır. 1920de "Charleston" un profesyonel dansçılarca benimsenmesinden ve 1923te Afro-Amerikanların Runnin Wild adlı müzikalinde sahnelenmesinden sonra ulusal bir dansa dönüştü. Göçlerle ve profesyonel dansçıların da işin içine girmesiyle değişime uğradı.

Başlangıçta İngiliz country müziklerinin baskın olarak hissedildiği tasasız özgür havasıyla, amerikan kovboylarının yaptığı gibi ayak vurma ve el çırpmalarla karmaşık ritimlere uyularak dans edilirdi ve sosyal olarak yapilan bu dansa, gösteri amacli yapildiginda karakteristik olarak buyuk oranda "aerials"lar (havada parende atmak, kizi omuzunda, belinde ve havada cevirmek, bacak arasindan atmak v.s. akrobatik hareketler) eklendi. Charleston dansı; Mambo ve Lindy Hop olarak iki ayrı dans ortaya çıkardıktan sonra bu dansın Lindy Hop ayağı; Jitterbug, East coast swing, west coast swing, rock n roll ve jive olarak birkaç dansa ayrıldı. Swing ve sonrasında devam eden kuzey amerikan dansları, esasında temel adım olarak aynı ya da çok çok benzerlerdir.

Günümüzde swing olarak adlandırılan ve ilk olarak charleston adı ile doğan bu dansın kökeni belirsiz olmasına rağmen, tarih olarak 1903 kayıtlarında "Charleston" adına rastlanmaktadır. ABD.nin bütün güney eyaletlerinde bilinen, özellikle de Amerikanın, avrupalı denizciler ve onların getirdikleri siyah köleler tarafından ilk ayak basılan yeri olan Güney Karolinadaki Charleston ile özdeşleştirilen, Afro-Amerikanlara özgü bir halk dansıdır. Çarliston, 1920lerde son derece yaygın olan ve sık sık yeniden canlanan caz dansıdır. Tek başına, çiftlerle ya da grup halinde yapılır.

Charleston'un temel ayak figürü, ayak uçlarının içe, topukların dışa döndürülerek ileri geri, sola ve sağa gidilmesiyle ve çapraz adımların da kullanılmasıyla olur. Charleston dansında tek bir bir temel adım figürü yerine karmaşık çok sayıda adım vardır. Çünkü hem Karayip kültürü ve dansı hem de Amerikan country kültürü ile harmanlandığı için hem kovboyların dans figürlerini hem de latin Amerika ve Karayip dans figürlerini görebilirsiniz. Bu nedenle adımların karmaşıklığından dolayı partnerli olarak yapılsa da adım ağırlıklı olarak dans edilmekte ve karmaşık üst beden figürleri ya da kol figürleri yapılamamakta hatta genelde yan yana bağımsız dans edilmekteydi. Partnerli olarak da kol figürleri ve karmaşık üst benden figürleri eklenebilmesi için bundan sonra ortaya çıkan eşli dansların tamamına yakını, bir temel adım üzerine kurulmuştur ve bayan adımı, erkeğin simetriği olacak şekilde dizayn edilmiştir ki sadece ayak figürleri yerine partnerle birlikte çok sayıda değişik ve karmaşık figür yapabilsin. Charleston sonrası ortaya çıkan Jitterbugda; bir adım havada yana, diğer adım havada yana ve arkaya atılarak ortaya çıkan bir temel adım vardır ancak yine de aynı charlestonda görülen karmaşa devam etmiştir. Jitterbug'da aynen charlestonda olduğu gibi çapraz adımlar ve çapraz kollar vardır, charleston ruhu ve havasındadır. Adımları charleston kadar karmaşık olmasa da salon danslarına göre karmaşık adım yapısı ve yere basmadan havada adımları olduğundan zamanla daha çok salon dansları kimliğine bürünerek ve yere basılan adımlar kullanılarak Swinge dönüşmüştür. East coast swing temel adımı; sol yana sol ve sağ adımlar, sağ yana sağ ve sol adımlar ve geriye adım atılmasından oluşur. Bu adımlar sol ve sağa ister ikişer ister üçer adım olarak uygulanabilir ve sonrasında yine sabit bir geriye adım vardır. West coast swing de bunlara ek olarak, mambo,rumba veya cha cha cha da olduğu gibi öne check adımı da vardır ancak farklı olarak yana gidilen adım yoktur, mambo gibi çizgisel olup ileri geri gidilen düz bir çizgi şeklinde yapılır.

SWING TARİHİ

Eyaletin kayda geçen tarihi İspanyol kaşif Hernando de Soto'nun 1540 yılında Güney Karolina kıyılarına uğramasıyla başladı. 1670 yılında bir İngiliz kolonisi olan Barbados'tan gelen göçmenler günümüzdeki Charleston kenti'ne yerleştiler. Bölgeye Karolinalar adı verildi. 1712 yılında Karolinalar Kuzey Karolina ve Güney Karolina olarak ikiye ayrıldı. 1729 yılında Güney Karolina resmen Birleşik Krallık'a ait bir koloni olarak kabul edildi. 15 Mart 1776 tarihinde Güney Karolina Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını ilan etti. Güney Karolina Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında hazırlanan ilk anayasayı onaylayan ilk eyalet idi. Bağımsızlığın ilanından sonra da 23 Mayıs 1788 tarihinde resmen ABD'nin 8. eyaleti oldu. Amerikan İç Savaşı'nın patlak vermesi üzerine 20 Aralık 1860 tarihinde ABD'den ayrılan ilk güneyli eyalet yine Güney Karolina'ydı.

1927 yılında Atlas Okyanusu'nu ilk defa uçakla tek başına geçen pilot olan ve "Şanslı Lindy" ve "Yalnız Kartal" adlarıyla da bilinen ABD'li pilot Charles Lindbergh'in adı çok önemliydi ve ona ithafen herşeye onun adı konuyordu.

Charleston dansı, 1920'de son derece yaygınlaşmış canlanmış haliyle 1940'a süren serüveninde yeni karmaşık yer hareketleri ve akrobatik hava hareketleri eklenmiş bir hale gelmişti. Dansta siyahi kültürü simgeleyen "hop" kelimesi; charleston dansına akrobasi ve değişik yer hareketlerinin de eklenmesiyle iyiden iyiye ağızlarda dolanır olmuş sanki artık bu dansın adının değişmesi gerektiği düşünülüyordu. uçuşun yapılmasıyla birlikte bir dönem ''Lindhberg hop'' diye de anılır ancak bu pek fazla tutulmaz. Ancak 17 Haziran 1928 tarihinde o dönemlerde sıkça yapılan dans maratonlarından birinde basın mensupları da yer alır, Shorty George'un yaptığı figürlere dikkat kesilen gazetecilerden biri kendisinin hangi dansı yaptığını sorması üzerine George Snowden çok fazla aldırış etmeden ''The Lindy'' der. Ertesi gün çıkan manşetleri ''Lindy çılgınlığı'' başlığı süsler ve böylece isim; "LINDY HOP" bulunmuş olur.

İlk başlarda Shorty George, Big Bea, Leroy Stretch Jones, Leon James, Little Bea adlı dansçıların önderliğinde giden Lindy hop bir süre sonra tam sihrini yitirir gibi olmaya başladığı anda ortaya çıkan genç dansçılar yeni bir soluk kazandırmışlardır. Bunların arasında Al Minns, Norma Miller, Russel Williams, Pepsi Bethel, Joe Daniels sayılabilir. En önemli iki isim Frankie Manning ve Freida Washington'dır.

ABD'de o yillardan bu yana hala bu dansi yapanlar bulunmakla birlikte özellikle 90larin basindan itibaren dunyanin diger yerlerine de yayilmaya baslamistir. cok genis olmasa da inanilmaz sadik bir kitleye mevcuttur * her yil dunyanin bir cok ulkesinden lindy hopperlar temmuz ayi isvecteki herrang köyunde gerceklestirilen workshoplara akin ederler. bunun yaninda özellikle avrupa ve amerika'da öncu hayran kitlenin duzenledigi bir cok workshoplar yapilmaktadir... bununla birlikte kucuk ama sadik kitleyi birbirine baglamak amaciyla "lindy hop exchange" adi verilen bir uygulamada mevcuttur.

Herhangi bir lindy hop festivali, gunler boyu suren hic durmadan danslarla, swing dönemi muzikleri calan big bandlerle, göbeklerine kadar cekilmis pantolonlu askili beylerle dönemine uygun giymis hanimlarin aksesuarlariyla, herkesin yuzunde hic eksik olmayan gulumsemeyle bir ruya gibi ya da tipki filmlerden cikma kareler gibi gecer. özellikle 1 aylik (bu sene 5 hafta) herrang lindy hop kampindan sonra normal hayata adapte olamayan insanlarin depresyona girdikleri de gözlenmistir. inanilmaz eglenceli bir danstir, yapmiyorsaniz yapin, yapmayanlara yaptirin.

İkinci Dünya Savaşından sonra müzik grupları küçüldü ve müzik değişime uğradı. 1950lerin müziği artık Swing kadar yumuşak ve akıcı değil ama daha kitlelere hitap ediciydi. Bu müzik Rock'n'Roll idi. Doğal olarak müzik değişince dansçının müziği yorumlaması da farklılık kazandı. Daha sert olan bu yeni ritim ortaya ani hareketleri olan iki boyutlu bir Jive türü çıkardı. 1950lerin sonunda Jive daha değişik bir stille tüm dans okullarında ve salonlarında yaygınlaştı. Lindy Hop Boogie-woogie ve Rock'n'Roll' danslarının temeli esasen aynıdır: altı vuruşlu bir ritim (Lindy Hop'ta sekizlik ritim de kullanılır). Bu danslarda temel adım olarak dansçılar rock ya da swing tarzında iki adım yana sonra bir adım geriye ve en son da yerinde olmak üzere dans ederler. Son iki hamle bu dansların ritmini temsil ettikleri için standartlaşmışlardır. Ancak yana atılan adımlar bir çok stil değişikliklerine maruz kalmışlardır. Boogie-woogie de "tap" denilen yere ayak ucuyla vuruş bu dansın serisini oluşturmak için eklenmiştir: tap adım tap adım geriye bir adım ve temel adım. Bu adımlar dizler içeriye çekilerek atılırlar. Rock'n'Roll yarışmalarında ise Boogie "tap"leri "flick" denilen adımlara dönüşmüştür: flick adım flick adım geriye adım ve temel adım. Bu tarz dans özellikle yarışmalarda standart hareketlerle kaynaştırılarak abartılır ve ortaya etkileyici akrobatik hareketler çıkar. Bu yüzdendir ki bu stil bir erkek ve kadının beraber dans etmesinin ötesinde akrobatik çevikliği irdeler ve özelliğini buna borçludur.

Bir nevi dans dünyasının aikidosu olarak da nitelendirilebilir (ki işi iyi bilen yönlendirici eşliğinde takipçinin gerçekten de hareketlerin de yapmaya çalışabileceği ikinci bir seçeneği pek olmaz - tabii takipçinin de çok az konseptten haberdar olması durumunda). karşılıklı denge, gerilim ve basınç noktaları üzerine yoğunlaşarak yönlendiricinin takipçiye yön verdiği, erkeklerin bazı danslar da olduğu gibi yılanvari kıvrılma hareketleri yapmadıkları, parmaklarıyla havaya yanlara doğru işaret etmedikleri 1930-40lı yılların sokak dansı. boogie-woogie, rock'n'roll, rockeswing (iskandinav swingi)

Gunumuzde lindy hop'un en iyi danscilari arasinda isvecli swing dans toplulugu olan the harlem hot shotstan özellikle frida segerdahl ve sakarias larsson, amerikali skye humphries, todd yannacone, londra kökenli angela cookie andrew sayilabilir.

J I V E

Jive, "salon dansı" olarak da bilinen bir Latin Amerikan dans türüdür.

1940'lı yıllarda swingin en popüler döneminde Afrika kökenli Amerikalılar tarafından ortaya çıkarılmış, II. Dünya Savaşı süresince Amerika'dan İngiltere'ye yayılmış ve ilk olarak 1944 yılında Londra'lı bir dans öğretmeni olan Victor Silvester tarafından "Jive" olarak isimlendirilmiştir.

Jive, Swingin bir türü olan Jitterbug adlı dansın akrobatik hareketlerinden arıdırılıp tekniğinin temizlenmesi ile ortaya çıkmış olup zaman içinde Rock and Roll, Boogie Woogie, Afrika-Amerikan Swing gibi danslardan etkilenmiştir.

Jive, çok canlı ve hareketli olmayı gerektiren bir dans türüdür. Bir süre uygunsuz bir dans olarak kabul edilmiş ve salonlarda yapılması yasaklanmıştır. Yarışma dansı olarak birçok değişiklikten geçmiş ve "Lindy", "West Coast Swing", "Amerikan Swing" ve "Rock 'n Roll" gibi farklı isimler almıştır. Rock and Roll dansına benzemekle birlikte, ondan daha hareketlidir. Günümüzde uluslararası Latin Amerikan dans yarşmalarında sergilenir.

Yazan, derleyen (kaynak: vikipedi) ve yorumlayan: M. Okan ÖZBEK


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön