Izmir Reggaeton DanceHall Çocuklar için Dans Kursları | Dance Hall Dans ve Spor | Bostanlı, Karşıyaka, Çiğli, İzmir


İçeriğe git

Izmir DanceHall Reggaeton Dans Kursu | Izmir Çocuklar için Dans Kursları | Bostanlı,Karşıyaka,Çiğli

Ders Türü/Danslar

Örnek Video izle                                                    Bizim Çeşitli Danslarda Eğitim Videolarımızı İzleyinBizi Desteklemek İsterseniz Bu Sayfayı Beğenin"+1"


(Düğmeyi Turuncu Hale Getirin)Etiketler: izmir dans kursları, karşıyaka dans kursları, bostanlı dans kursları, çiğli dans kursları, izmir çocuk dans, karşıyaka çocuk dans, bostanlı çocuk dans, çiğli çocuk dans, izmir çocuklara danslar, karşıyaka çocuklara danslar, bostanlı çocuklara danslar, çiğli çocuklara danslar, izmir çocuklar için dans kursları, karşıyaka çocuklar için dans kursları, bostanlı çocuklar için dans kursları, çiğli çocuklar için dans kursları, izmir çocuk için dans kursu, karşıyaka çocuk için dans kursu, bostanlı çocuk için dans kursu, çiğli çocuk için dans kursu, izmir dans kursu, karşıyaka dans kursu, bostanlı dans kursu, çiğli dans kursu, çocuklar için dans kursları, izmir dans dersleri, karşıyaka dersleri, bostanlı dersleri, çiğli dersleri, izmir,karşıyaka,bostanlı,dans okulları,dans dersi,dans okulu,dans dersleri,dans kursları,dans kursu

"Reggae", "Reggaeton", "Dancehall" müzikleri ve dansları da yine kurslarını verdiğimiz diğer dans branşları gibi Karayip Adaları müzikleri ve danslarıdır. Müzik türü olarak Reggaeton ve Dancehall müzikleri, tabanı "reggae" olan müzik türleridir. Yani bir Jamaika müziği olan "Reggae"den doğmuşlar, dönüşmüşlerdir.

"REGGAE"

Jamaika, Karayip adalarının bir parçası olarak Küba'nın güneyinde ve orta amerikaya yakın tarafındadır. Küçük bir ülke olmasına rağmen güçlü bir kültür yapısı ve küresel varlığı vardır. Küba, Porto Riko ve Haiti müzikleri birbirine karışmış ve her biri de kendilerinin sahipleri olduğunu iddia ederken Jamaika Reggae'si bunlara benzemez.

1962'ye kadar Büyük Britanya Krallığına bağlı İngiliz sömürgesi olarak yaşayan Jamaika, o tarihe kadar bulunduğu kültür itibarı ile müziğinde de İngiliz müziğinden etkilenmiştir. Tabir ne kadar yanlış olsa da başvurduğumuz kaynakta "Reggae" müziğine "Jamaica Rock" denmektedir çünkü 1950'lerde çıkmış olan İngiliz müziği "Rock" müzik türünün çıkış noktasının da yine daha eski siyahi müzikler olan blues ve caz olmasıdır.

Dolayısıyla "Reggae" müziğine "Jamaika usülü blues" demek yanlış olmayacaktır ki ne kadar farklı bir lezzet sunsa da gerçekten blues müzik ile hemen hemen aynıdır. Bob Marley, bu müziğin dünya çapında tanınmasını sağlamıştır.

"DANCEHALL" , "RAGGA"

"Reggae", Jamaika usülü blues ise "Ragga" veya "DancaHall" müziğine de Jamaika usülü hiphop demek yanlış olmaz. Çünkü "Reggae" müziği 1970'lerde ortaya çıkan ve yine siyahi kültür olan hiphop kültüründen etkilenerek daha doğrusu onlar tarafından dönüştürülerek farklı bir tarz müzik oluşmaya başlamış 1980'lerde çok sayıda elektronik sesler ve daha hareketli ritmler ilave edilerek "dijital Reggae", "RAGGA" ya da diğer tabirle "DANCEHALL" ortaya çıkmıştır.

"DanceHall" dansına ilk bakıldığında "hiphop" veya "R&B" zannedilebilir ancak müzikleri ritm olarak ortak özellik içerdiğinden ve "hiphop" ve "RnB" müzikleri kadar geniş bir ritm yelpazesinde olmadığından; belirgin ritmdeki müziğini rahatlıkla ayırt edebilir ve dansını ona göre yapabilirsiniz. Her ne kadar reggae tadı az da olsa kalmış olsa da günümüzde ne şarkı sözleri ne kafa yapısı ve kültürü olarak orjinal reggae kültürü pek kalmamış, günümüzde artık "ragga" / "dancehall" olarak kalça sallayan açık saçık kadın mantığı ve küfürlü sözleri ile devam etmektedir.

DanceHall dansında aynı anda birden çok eklemin dairesel hareket etmesi belirgindir. Ayakta ya da yerde figürleri vardır ancak (içerisine diğer danslar ve jimnastik mix edilmezse) yerde ayakların havada olduğu figür içermez. Aynı anda boyun, el bileği, dirsek, kalça leğen kemiği (pelvis) ve dizler hareket ettirilerek kıvrak ve karmaşık figürler sergilenir. Günümüzde malesef DanceHall dansçısı hatta kraliçesi olarak anılan jimnastik figürleri yapan ve sürekli kalça sallayan bikinili kadınlar çoğunluktadır.

Shaggy, Shabba Ranks, Kevin Little, Kid Kurup, Pop Caan, Gaza Kim, Vybez Kartel ve en çok da Sean Paul bu müzik türünde adını duyurmuştur.

"REGGAETON"
Latin Amerika, Karayip adalarının diğer ülkeleri siyahi gettolardan geri kalmamış ve Jamaika müziği "reggae"yi, "ragga"ya çevirenlere bir ilave daha yapmış müziği daha da hareketli hale getirerek içerisine sabit ve hareketli yüksek bir bas ritmi ve tabi ki kendi kültürlerinin müziklerini yani Porto Riko (Karayip), Panama(Orta Latin Amerika) müziklerini ilave etmişlerdir. Bunun sonucunda 90'ların sonlarına doğru "Reggaeton" müzikleri ortaya çıkmış ancak "Reggea" kelimesi sadece bu müziğin adındaki ilk iki hece olarak kalmış çünkü adı dışında hiçbir alakası kalmamıştır.

Beyonce, Rihanna gibi şuan dünyada popüler müzik yapan pekçok ünlü sanatçının şarkılarının reggaeton versiyonu Dj.ler tarafından yapılmakta hatta sanatçıların albumlerinde bu tarz parçalar da bulunmaktadır. Ancak bu müziğin tabi ki gerçek icracıları ve müziklerinde Latin tadını hissettirenler; başta Dady Yankee, Don Omar, Huey Dunbar, Yan Weynn gibi isimlerdir.

Bu müzikleri duyan sosyal latin dansları öğrencileri bu nedendendir ki bu müzikleri, salsa yaptıkları müziklere yakın bulmakta, karayip salsa, bachata müzikleri içeren o sabit ritmde dansetmek hem daha kolay olduğundan hem de bu müzikler insanı daha çok coşturduğundan dans gecelerinde DJ.ler de bu müzikleri çoğunlukla çalmaktadırlar. Zaten "reggaeton" müziklerde salsa, bachata yapmazsanız şu an tüm dünyada yapıldığı gibi bireysel ya da eşli kalça dansı yapmanız gerekir.

Eşli "reggaeton" dansında ise partneri sürekli açık ya da kapalı tutuşla tutmak yerine partnerden ayrı olarak ancak partnerle sürekli iletişim halinde kalarak periferik eklemlerle kalça ve pelvis(leğen kemiğinin ön kısmı yani genital bölge) kullanarak dans edilir. Bayanda kalça, erkekte pelvis kulanımı ağırlıktadır.

"Reggaeton" dans için kısacası; müziğe, ritme uygun figürlerle herkesin içinde ayakta cinsel yaklaşım gibi bir dans denilebilir.

Bu yazının bütün hakları, yazarda saklıdır, başka yerde yazılamaz. Yazan, yorumlayan: M. Okan ÖZBEK


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön