Izmir Sağlıklı Yaşam | Izmir Meditasyon | Izmir Rezonans | Izmir Holoterapi | Izmir Nefes Egzersizleri | Bostanlı, Karşıyaka, İzmir


İçeriğe git

Izmir Sağlıklı Yaşam | Izmir Meditasyon | Izmir Yoga | Izmir Rezonans | Izmir Holoterapi | Izmir Nefes Egzersizleri | Karşıyaka, İzmir

Ders Türü/Meditasyon

Bizi Desteklemek İsterseniz Bu Sayfayı Beğenin"+1"  
(Düğmeyi Turuncu Yapınız)
Izmir Sağlıklı Yaşam | Izmir Meditasyon | Izmir Yoga | Izmir Nefes Egzersizleri | Çiğli,Mavişehir,Bostanlı,Karşıyaka,İzmir

Nefes Kullanımı Nedir? Nefes Çalışmaları Ne İşe Yarar?

Nefes Kullanımı; farklı şekillerde ve seviyelerde oluşturulan oksijen-karbondioksit alışverişleri ile kan kimyasında, hormonal düzeyde, otonom sistem üzerinde ve beynin sürüngen beyin, memeli beyni ve korteks bölgeleri üzerinde etki oluşturularak amaca uygun fayda sağlanmasıdır.

Nefes Teknikleri; etkileyici konuşma, duygu, düşünce kontrolü, irade kontrolü, odaklanma, konsantrasyon, motivasyon, heyecan ve stres kontrolü, hızlı okuma, okuduğunu anlama, haz ve acı algısının dengelenmesi, beta ve alfa dikkat seviyeleri oluşturma gibi kişinin performansını ve iş verimini yakından ilgilendiren konularda destek vermektedir. Doğru ve yeterli nefes almanın öğrenilmesi ile başlayan çalışma, nefes teknikleri kullanımı ve nefes farkındalığı sağlanması ve bilinçaltı dengelenmesi sonucunda fiziksel, duygusal, düşünsel sağlık açısından üst bir seviye oluşturulmasını sağlar.

Diyaframı daha iyi kullanarak,yaşlanmamızı otuz -kırk yıl erteleyebilir ve bir çok hastalıktan kaçınabiliriz.Haftalarca yemek yemeden,günlerce su içmeden yaşayabilecekken hava olmaksızın sadece birkaç dakika yaşayabileceğimiz basit bir gerçektir.Nefesimiz iç ve dış dünyalarımızla irtibat kurar.Doğru nefes almak farkındalığınızı yükseltir ve böylece 'kim' ve'ne' olduğumuzun farkına varmamıza yardımcı olur. Bu nedenle farklı nefes alma teknikleri öğrenmek sağlıklı yaşamanın en iyi ve hızlı yoludur. "Dance Hall Dans ve Spor" Doğru nefes atölyelerimize katılıp zihin ,beden ve ruh sağlığınızda uyum ve denge sağlayıp ,mutluluk dolu bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Nefes çalışmalarının hemen sonrasında görülebilen değişimler:
* Yaşamın her alanında uyum, denge, huzur, mutluluk...
* Sağlıklı olmak, sevgi ve saygı üretme
* Kendini güvende hissetme
* Potansiyelleri ortaya çıkarabilmek ve kullanabilme
* Dışa bağımlılıktan vazgeçip, kendi gücünü oluşturma
* Neşe, sevinç, coşkuyu arttırarak iş verimini çoğaltmakNefes tekniklerini amaca yönelik kurgulayarak bazı hormonları, isteğe göre sempatik ya da parasempatik sinir sistemini süratle aktive edebilir, sevinç, neşe, yaşam heyecanı kazanılmasını, iş hayatınızda mutlu ve huzurlu saatlerin çoğaltılmasını, istekli ve arzulu bir iş yaşamını sağlayabilirsiniz.

Doğru nefesin öneminden biraz bahsedelim. Nefes sadece havanın alınıp verlmesi değil hayatın temel devinimidir.Bir bebeğin ağlaması ya da gülmesini görmüşsünüzdür.Ortalığı yırtarcasına kahkaha atarken veya ağlarken şiddetle sarsıldığını ,karnının yukarı aşağı inip kalktığını gözlemlemişsinzdir.Bu devinimlerin nedeni maksimum çalışan diyafram kasıdır.Ne yazık ki birkaç yıl içinde bu doğal ve sağlıklı nefes akışını kaybederiz.Çoğu kişi kısıtlı nefes aldığının farkında bile değil.Bir düşünce veya hayalin,mutluluk,sevinç,üzüntü,huzur gibi duyguları etkiledği gibi ruhsal durumumuzun da nefesimizi mevsimlerin değişimi kadar etkileyp değişitirdiğinin bilincinde misiniz? Günümüzde yaşanan güç ve rekabet kavgaları,siddet ve korkular birçok insanın nefes sistemini zaman içinde iyice sığ bir hale gelmesine,sağlıksız ve kalitesiz bir hayata neden oluyor.Başka bir deyişle yetersiz ve yüzeysel göğüs(üst) solunumuyla sağlıksız bir ruh ,fizik ve duygu bedene sahip oluruz.Biliyoruz ki bedenimizn tüm hücreleri hayatta kalabilmek için oksijene gereksinir.Kısıtlı oksijen alımı zamanla hücrelerin ölümüne neden olur.Bedenimizin en çok oksijene ihtiyaç duyan organı beyindir.Yetersiz oksijen beynin,kalbin,sinir sisteminin çalışmasını kısıtlar,bağışıklık sistemini zayıflatır ve bu şekilde tümör oluşumuna yatkınlığı artırır.

"Doğru Nefes" tanımını yapalım:
Doğru nefes burundan alınıp burundan verilen, diyafram kullanımı ile ciğerlerin tamamı ile gerçekleştirilen, derin, sessiz ve dakikadaki sayısı en az olabilendir. Doğru nefes alarak farkındalığı yüksek,sağlıklı,canlı ve mutlu bir yaşam elde edebiliriz.Unutmayalım ki nefesi değiştirdiğimizde hayatımız değişir.Yaşamımızın tüm alanlarını birbirine bağlar.Stresden kurtulup içsel dengeyi kurmanın en güzel yoludur.Bilinçli nefes alışverişi sinir stemindeki gerginlikleri anında giderir ve bizi rahatlatır. Kısaca yeniden bir çocuk gib doğal ve sağlıklı nefes alabilmek için doğru nefes eğitimi yani çeşitli diyafram güçlendrici egzersizler ve teknikler uygulamak gerekli.O yüzden en iyi nefes bebekler dışında ,eğitim almış sanatçılar,konuşmacılar ,sporcular alır.Eğitim aldıktan sonra bu çalışmaları 4 ila 6 ay arasında tekrarlamak gerekir.

Tarih boyunca birçok uygarlık beden,zihin ve ruh uyumunun anahtarının nefes olduğunu biliyorlardı.Ve nefesi iyileştirici bir güç olarak kullanıp,ayrıca dini ve mistik çalışmalarında bolca yer vermişlerdi.Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde nefes çalışmaları kabul görür hale geldi.İşte ben tüm bu yazdığım neden ve bu nedenlere bağlı sonuçlardan ötürü, bunun yanında da mesleğime olacağı yararı da yanında bulundurarak nefes eğitimini almaya karar verdim. Nefes eğitimini aldıktan sonra en başta çalışmaları kendi üzermde deneyimledim.Zaman geçtikçe yaşadığım değişim ve dönüşümler kişisel gelişim maceramda yaşadığım en olumlu sonuçları almam neden oldu.Daha sonra ailem,yakınlarım ve pilates sınıflarımla yaptığım çalışmalardan gelen olumlu dönüşler beni yüreklendirdi.Şimdilerde gerçekleştirdiğim nefes atölyelerinde kullandığım teknklarin,terapilerinve bilgilerin olumlu yararları nefes olgusunun ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır.

Doğru nefes almanın dışında uygulayacağımız nefes teknikleri ile dikkat ,motivasyon,konsantrasyon,odaklanma,gevşeme,bırakma,izin vermeyi sağlayabiliriz.Nefes teknikleri ile bilinçaltınızı boşaltmayı ve zihni kontrol etmeyi öğrenerek yaşam kalitenizi ve kaderinizi değiştirebilirsiniz.Kötü alışkanlıklarınızı, panik atak, anksiyete, depresyon, obsesyon, dikkat dağınıklığı, cinsel isteksizlik, ereksiyon zorluğu, öğrenme zorluğu, imtihan heyecanı, kekemelik, uyku apnesi, horlama, reflü, burun tıkanıklığı ve nefes darlığı gibi birçok rahatsızlığınızı düzeltebilirsiniz.Hayatınızı tazelemek ,denge,huzur,mutluluk için kısacası kendimizi doğadan bir parça olarak hissetmek için "Dance Hall İzmir Dans ve Spor"da Yelda Çetiner ile atölye programlarına katılmanızı tavsiye ediyoruz. Aşağıda nefes egzersizlerinden bir örnek ve Atölye Çalışma Programını Bulabileceksiniz.

Vietnam Nefes Alma Tekniği
Bu teknik,bağırsaklar karaciğer,ve pankreas için harika bir masajdır.
Burnunuzdan yavaş yavaş nefes alın ve karnınızı olabildiğince şişirin, bir iki saniye bekleyin yavaşça nefes verin ve karnınızı tamamen indirin ve sonra bir iki saniye daha bekleyin. Şu şablonu kullanabilirsiniz: iki saniye nefes al-iki saniye bekle-dört saniye nefes ver-iki saniye bekle. Bu egzersizi ilk hafta onlu,ikinci hafta onbeşli ve üçüncü hafta yirmili seriler halinde yapabilirsiniz.Bir ay sonra yapabiliyorsanız otuz ila altmışlı seriler halinde devam edebilirsiniz.


YOGA
Kişilerin kendilerini ve vücutlarını dinlendirdiği, çeşitli duyularının açılmasını sağladığı meditasyon yöntemlerinin en kolaylarındandır. Uzun yıllardır varlığından haberdar olunmuştu ama günümüzde yeni yeni yayılmaya başlamıştır. Önceleri gereksiz bir durum olarak görülen yoga, şimdilerde büyük kitlelerce kabul edilebilir hale gelmeyi başarmıştır. Yoga evde de yapılabilir bir meditasyondur ama bir merkezde, uzman eşliğinde yapılması en doğrusudur.

Yoga (Sanskrit, Hindistan kaynaklı fiziksel ve zihinsel disiplinleri tarif etmek için kullanılan bir kelimedir. Aynı zamanda Hinduizm, Budizm ve Jainizm'de çeşitli meditatif uygulamalara da yoga adı verilmektedir. Hinduizm'de, altı geleneksel felsefe okulundan (astika) biri olarak kabul edilir

Sanskrit dilinde yoga kelimesi pek çok anlama sahiptir; "kontrol etmek", "boyunduruk altına almak" veya "birleştirmek" anlamına gelen Sanskrit "yuj" kelimesinden türemiştir. "Kavuşma", "bir araya gelme", "birlik", "karşılaşma" ve "yöntem" olarak çevrilebilir. Yoga uygulayan veya yoga felsefesini takip eden kişiye yogi ya da yogini adı verilir. Yogini ifadesi "yogi"isminin dişil kullanımıdır.


NEDEN YOGA
Herkesin kendine göre bir nedeni olsa da standart hale gelmiş cevap :
Stresten arınma
Ağrıların azalması
Nefes alışverişinin iyileşmesi
Esneklik
Güçlenme
Canlılık
Kilo yönetimi
Sağlığın genel olarak daha iyi olması
Daha iyi bir kan dolaşımı
Kardiyovasküler kondisyon
Şimdiye odaklanma
İç huzur


YOGA ÇEŞİTLERİ
Raja Yoga
Hatha Yoga
Cnana Yoga
Bhakti Yoga
Mantra Yoga
Tantra Yoga
Karma Yoga


NEDEN HATHA YOGA
‘’Ha’’ güneş demektir. Bedenin güneşi, yani ruh; ‘’tha’’ da ay demektir, yani bilinç. Güneşin enerjisi asla bitmez; ayınki ise her ay bir azalır, bir artar… İçimizdeki güneş, yani ruh asla gücünü yitirmez. Gücünü ruhtan alan zihin veya bilinç inişli çıkışlıdır, istikrarsızdır, cıva gibi ele gelmez; o yüzden de zihni kolay kolay kavrayamaz. Hatha yoga bedensel hareketler yoluyla beden ve zihni birleştirir. Yogada insanlar kendilerini gerçekleştirmek için farklı yollar kullanabilirler.


Yoganın Sekiz Kolu
Yoganın ne zaman başladığı tam olarak bilinmiyor, muhtelif tahminler ve bulgular var. Ancak MÖ 200 yılları civarında Patanjali tarafından kaleme alınan “Yoga Sutraları” ile ilk kez yazılı hale getirilmiştir. Sutralar özdeyişler demek. Kısa özlü notlar. Ve yoga uygulamaları, çalışmaları bu sutraları temel alır. Patanjali'nin yazıları aynı zamanda aştanga yoga (Sekiz Basamaklı yoga) olarak bahsedilen sistemin temelini oluşturmuştur. 2. kitabın 29. Sutrasından alınmış bu sekiz basamak kavramı günümüzde uygulanan Raja yoga çeşidinin karakteristik temellerini oluşturur. Patanjali “Yoga Sutraları”nda yogayı Sekiz kola ayırmıştır:
Yama (Beş "geri çekilme"): Zarar vermeme, doğruluk, çalmama, tensel zevkleri kontrol etme, istifçilik yapmama
Niyama (Beş "gözlem"): Arı olma, halinden memnun olma, ateşli istek, okuma, hatırlama
Asana: kelime anlamı "oturma yeri", Patanjali'nin Yoga Sutra'larında meditasyonda kullanılan oturma duruşunu ifade etmektedir.
Pranayama ("Nefesi askıya alma"): Prana, nefes, "ayama", durdurmak demektir. Ayrıca, yaşam gücünün kontrolü olarak da yorumlanabilir.
Pratyahara ("Tecrit"): Dış nesnelerden duyu organlarını geri çekmedir.
Dharana ("Konsantrasyon"): Dikkati tek bir nesne üzerine odaklamadır.
Dhyana ("Meditasyon"): Meditasyon nesnesinin doğası üzerine yoğun tefekkürdür.
Samadhi ("Özgürleşme"): Meditasyon nesnesi ile şuurun birleşmesidir.


KİMLER YOGA YAPABİLİR
Aslında herkes yoga yapabilir. Her yaş grubundan insan bu derslere katılabilir. Ama bedeninizin farkında olmanız ve size uygun sınıfları seçmeniz koşuluyla. Kronik rahatsızlıkları olanlar, kalp hastalığı, yüksek tansiyon riski taşıyanlar hekimlerine danışmalılar derse gelmeden önce. Sizi rahatsız eden sürekli ağrılarınız varsa eğitmeni bilgilendirin pratiğinize başlamadan. Yeni başlayanlar temel yoga derslerini tercih etsinler. Nefes, hiza, asanalar (yoga pozları) bu derslerde öğrenilir. Kendinizi akışa bırakmaya bu derslerde başlarsınız çünkü. Zamanla daha ileri sınıflara da katılabilirsiniz (Ya da hep temelde devam edersiniz ki bu da çok doğaldır). Her kişinin bedeni, ihtiyaçları, tutkuları farklıdır ne de olsa…


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön